sobota, 15 czerwca 2013

Lśnienie

Wszyscy czasem lubimy się bać. A świetnym sposobem na otrzymanie swojej dawki adrenaliny jest dobry horror . Nieważne - filmowy, książkowy, krwawy czy z odcieniem psychologicznym. Chociaż ten ostatni chyba najbardziej oddziałuje na ludzi. Boimy się takich, ponieważ to już nie tylko sam keczup i sztuczne kły... Szaleństwo jest bowiem realne. 

Jack Torrance wyszedł z nałogu i zamierza zacząć nowe życie wraz z nową pracą dozorcy w hotelu Panorama, gdzie przeprowadza się ze swoją żoną Wendy i synkiem Dannym. Hotel leży na odludziu, zimą zupełnie niedostępnym. Pięciolatka niepokoi przeprowadzka - ma przeczucie, że nic dobrego z tego nie będzie. Od dawna miał przeczucia... które z biegiem czasu okazały się słuszne. Wszystko zaczyna się od feralnego dnia, kiedy malec zajrzał do pokoju 217. Jego zawartość sprawiła, że Jack zaczął szaleć - w wielu znaczeniach tego słowa.

Stephena Kinga zna chyba każdy. Został on okrzyknięty niemal jednogłośnie królem literatury grozy. A ilekroć widziałam recenzję któregoś z jego licznych dzieł, w komentarzu mogłam tylko pisać ze wstydem, że przygodę z autorem mam dopiero w planach... Cieszę się, że już to się zmieniło i raduję, ponieważ wreszcie zrozumiałam co w Kingu widzą wszyscy jego fani. Z satysfakcją mogę powiedzieć: mieli rację.

Już po pierwszych stronach dostrzegałam te słynne cechy kingowskich utworów, a przede wszystkim długie (ale jakże barwne!)  opisy, często niepotrzebne dygresje. Słowem: gawędziarstwo z upodobaniem. Mimo to nie narzekam, bo choć w wielu takich momentach pragnęłam  przejścia do właściwej akcji, to przecież wiedziałam na co się piszę.
King posługuje się językiem przystępnym i dzięki temu "Lśnienie" czytałam nader szybko, ale niestety - posługuje się licznymi wulgaryzmami. Cóż, nie ma róży bez kolców.

Wszystkie postacie zostały nakreślone z pomysłem; były dopracowane. Trzeba jednak przyznać: były właściwie tylko trzy główne i dwie drugoplanowe (z czego jedna z nich - dyrektor hotelu - nie wnosiła nic do akcji, nadawała jej tylko klarowności). Mimo to, wnikliwość kreacji każdej z nich po prostu przechodziła ludzkie pojęcie! Dzięki narracji trzecioosobowej autor mógł zapoznawać czytelnika z motywami i anegdotami dotyczącymi każdego członka rodziny Torrance. Wszystko to powoduje, że ten bądź co bądź horror ma też charakter psychologicznego dramatu. Należy również dodać, że King zmierzył się z problemem alkoholizmu, a z potyczki wyszedł zwycięsko. Doskonale oddał, co czuje nałogowiec na odwyku.
 
Kolejnymi walorami będą: wartka akcja nabierająca tempa niczym rozpędzający się pociąg (nawet pomimo wspomnianych już opisów), czarny humor... i obiecana groza. "Lśnienie" miała być straszna - i była. I to jak! Po odstawieniu książki miałam miękkie nogi, w nocy nie mogłam spać, (SPOILER SPOILER) po rozdziale "w 217" bałam się wejść do łazienki, (KONIEC) w trakcie lektury podskakiwałam na najlżejszy dźwięk, a pod koniec czytałam już tylko w dzień. Chociaż może moje walące serce było skutkiem za mocnego zasugerowania się określeniem "najstraszniejsza książka Kinga"? Tego nie wiem. Ale dostałam to, co chciałam otrzymać i to jest najważniejsze.
 
Spodobał mi się także zabieg, jakim były niezliczone wypowiedzi w nawiasach - moim zdaniem myśli, które bohaterowie chcieli (powinni?) zatrzymać. Był to dobry pomysł, bardzo oddziałowujący na wyobraźnię.
 
Jedyny dostrzegalnym dla mnie minusem było, niestety, przewidywalne zakończenie. Ale biorąc pod uwagę to, że w najstrasznieszych momentach bałam się czytać dalej i marzyłam już o nim... nie ma co skarżyć się.
 
Podsumowując: "Lśnienie" spełniła moje oczekiwania pod wszystkimi względami. Jest to książka godna polecenia wszystkim fanom grozy i Stephena Kinga!
 
Moja ocena: 9/10
 
Wyzwania:

28 komentarzy:

 1. Ja jeszcze Kinga nie czytałem...

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Aż wstyd przyznać, że ja również nie miałam okazji do przeczytania jakiejkolwiek książki Kinga. Muszę zacząć, gdyż tematyka jest właśnie dla mnie..

  in-corner-with-book.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak już mówiłam w końcu muszę sięgnąć po jakiś horror i wyrobić sobie zdanie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja muszę ze wstydem przyznać, że tę książkę mam dopiero w planach!

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę się zabrać za tę książkę, tyle pozycji Kinga mam w planach, ale cały czas w bibliotece wypożyczone... ; /

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak do tej pory czytałam tylko jedną powieść King'a i bardzo mi się podobała. Jak dla mnie pisarz pisze bardzo ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Moja koleżanka ma tą książkę, ale ja jak na razie nie czytałam jeszcze żadnego horroru, ta pozycja poczeka na przyszłość. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wstyd, ale nie czytałam nic Kinga... Muszę jak najszybciej zmienić ten stan rzeczy. :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Genialna książka i świetny film :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Heh, przyznam się, że ja też jeszcze nie czytałam żadnego dzieła Kinga xD Na szczęście na mojej półce stoi "Łowca snów", którego próbuję przeczytać od zeszłych wakacji xD
  Recenzja genialna! Widać na pierwszy rzut oka, że napisana od serca :D Świetny, lekki styl, którego mogę pozazdrościć! Super, genialnie :)
  No więc... Muszę dorwać jakąś książkę Kinga. Na start wezmę coś mniej strasznego, niemniej jednak jestem cholernie ciekawa "Lśnienia". Zdecydowanie bardziej wolę horrory w postaci książki, niż filmu ^^

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja również nie czytałam JESZCZE żadnej z książek tego autora, ale wiem, że kiedyś to nadrobię. Prawdopodonie najpierw sięgnę po "Lśnienie." :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam tą pozycje i bardzo mi się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Przeczytałem do tej pory trzy książki Kinga - jedną bardzo dobrą i dwie przeciętne, choć przyznać muszę, iż mimo lekkiego rozczarowania "Ręką Mistrza" i "Rage" dalej pragnę zapoznać się z "Lśnieniem", które uchodzi za jedną z jego najlepszych powieści. Najprawdopodobniej sięgnę po nie jeszcze w tym roku. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Koniecznie muszę przeczytać, też chcę się tak bać! :D Choć przyznaję, że wolę Kinga w stylu "Dallas'63", ale typowym horrorem też nie pogardzę :) Jego "Sklepik z marzeniami" mi się podobał.

  OdpowiedzUsuń
 16. Jeszcze nie czytałam żadnej książki Kinga i jakoś na razie mnie do nich nie ciągnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja tutaj czekam całą niedzielę na Twoją recenzję, a ona jest już od wczoraj ;D Niestety jeszcze żadnej książki Kinga nie czytałam, lecz gdy będę szła do biblioteki po horror, "Lśnienie" będzie pierwsze w kolejce! A po tej słit foci babki z Filmwebu już czuję grozę ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Podpisuję się pod Twoją recenzją wszystkimi kończynami :)

  OdpowiedzUsuń
 19. I znów King. Gdzie się nie obejrzę, same recenzje Kinga a ja nie znam jeszcze żadnej jego książki -,- To straszne!


  Pozdrawiam,
  Gosiek
  http://blask-ksiazek.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie czytałam nic Kinga, aż wstyd się przyznać, ale Twoja recenzja motywuje do nadrobienia barków, zapraszam http://qltura.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 21. Lśnienie.. tak, swego czasu to było TO! ;) teraz już nie budzi we mnie takiego przerażenia:)

  OdpowiedzUsuń
 22. Uwielbiam się bać! :D Do tej pory przeczytałam dwie książki Kinga i po tą na pewno sięgnę. Gawędziarstwo jest charakterystyczną cechą w utworach tego autora, ale na szczęście nie działa to na niekorzyść.

  OdpowiedzUsuń
 23. King cały czas na półce :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Jak najbardziej sięgnę ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 25. W połowie każdy stukot na zewnątrz mnie przerażał :D

  OdpowiedzUsuń
 26. Uwielbiam ekranizację tej książki i nie mogę się doczekać, kiedy w końcu przeczytam pierwowzór. Niestety, w mojej najbliższej bibliotece ciągle brakuje tej książki...

  OdpowiedzUsuń